Türk Hazinesi

indeks Video Ses İncil İncil Görselleri Hakkımızda
Giriş İngilizce Giriş Türk

Turkish Treasures

Digital Bible Society

Introduction:

The Digital Bible Society is pleased to present the Turkish Treasures Bible Library™.Our purpose is to provide free quality biblical libraries for inspiration, instruction and discipleship for those who speak this or minority languages related to Turkish. To that end, the Digital Bible Society has partnered with hundreds of like-minded organizations who have agreed to share valuable content of the highest quality for personal and community growth in faith in Jesus Christ.


Each of the Digital Bible Society Treasures Libraries™ are unique and contain Bibles (in different formats for different uses or devices), audio scripture (when available), and a wide variety of resources including commentaries, books, worship music, and many hours of discipleship and inspirational material in video and audio formats, with children’s youth and family materials, and over a thousand Bible images and maps.  They are living libraries that grow as great ministries create and contribute material for use by those like yourself, who are wanting to know more about Christ, making disciples, sharing the Gospel, or serving the local church.


Treasures Bible Libraries™ are available in various sizes from www.DigitalBibleSociety.org where you can order additional copies and to obtain updates.


DVD - Bible Library
USB or Micro SD-4GB - Bible Library
USB or Micro SD- from 8 up to 32GB - Church Library


Turkish Treasures is free to distribute as a gift. It may not be sold, altered, added to, or posted in whole or in part on the Internet without the written permission of the Digital Bible Society. Turkish Treasures is copyrighted by the Digital Bible Society © with all rights reserved.

Instructions:

Turkish Treasures Libraries are available in a variety of media types and sizes and can be used on a variety of devices. If you are using a Micro-SD chip, thumb drive, DVD, or hard drive, you will find that this media is compatible with a growing number of devices such as computers, tablets, hand held projectors and cell phones.  Since changes in the computer world are advancing so rapidly, we cannot guarantee that this media will work on every device and in every application. But we have created the file directory system for quick and simple access to content for devices may simply play audio or video.
The Digital Bible Society is committed to pursue wide compatibility, as much as possible, so please, check back from time to time on our website (www.DigitalBibleSociety.org) for updates to Turkish Treasures.


To use Turkish Treasures simply use your devices to look at the files on the media and click on the index.html located here in the root folder.  You can also open the directories in this folder and open resources directly.  The results of such will vary depending upon the settings and software on your computer.


We strongly recommend you use (or install) Safari or Mozilla Firefox for either PC, Mac or Linux.  If you desire to use Turkish Treasures with mp3 devices, tablets or pocket projectors, we suggest you use the Media SD chip versions. We create the file structure of our libraries to quickly display data files for devices with very basic systems.  Should your browser or operation system have difficulty displaying our index, simply “explore” the file folders with a file manager such as Windows Explorer (PCs), File Manager (Android) or Finder (Mac).  


You may find much better results by copying the entire project to a folder on your computer and running the startup page from that folder.  Any PDFs or ePubs can be copied over to your ePub book reader for use of for sharing. The Mp3 audio can be copied over to audio players to take with you as you listen on the move.


These products were intentionally created to run directly in browsers without installing software. For optimal use, however, download and install these Plug-Ins for Firefox (ePub Reader, Adobe Flash, Adobe Acrobat, and QuickTime.)

Feedback

We welcome your comments, corrections and suggestions.  And we welcome your help in insuring that translated materials are accurate and understandable. If you would like to assist in the maintenance, growth, translation and advancement of Turkish Treasures, we invite you to contact us from our website at www.DigitalBibleSociety.org.

Türk Hazineleri

Dijital Bible Society

Giriş:

Dijital Bible Society Türk Hazineleri İncil Kütüphanesi ™ sunmaktan mutluluk duyar. Amacımız Türk ile ilgili bu veya azınlık dilleri konuşan olanlar için ilham, öğretim ve öğrencilik için ücretsiz kaliteli kutsal kütüphaneler sağlamaktır. Bu amaçla, Dijital Bible Society İsa Mesih'e iman kişisel ve toplumsal gelişim için en yüksek kalitede değerli içerik paylaşmak için kabul etmiş gibi düşünen kuruluşların yüzlerce ile ortaklığa girmiştir.

Dijital Bible Society Hazineleri Kütüphaneler her ™ benzersiz ve İncil (farklı kullanımlar veya cihazlar için farklı formatlarda), ses yazı (varsa), ve yorumlar, kitaplar, ibadet müzik dahil olmak üzere kaynakların geniş bir yelpazede içerir ve öğrencilik ve çocuk gençlik ve aile malzeme ile video ve ses formatları ilham verici malzeme, birçok saat ve binin üzerinde İncil görüntüleri ve haritalar. Onlar büyük bakanlıklar oluşturmak ve, öğrencileri yapma İncil paylaşımı, ya da yerel kilise hizmet, Mesih hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kim sizin gibi olanlar, tarafından kullanılmak üzere malzeme katkı olarak büyümeye kütüphaneler yaşıyoruz.

Hazineleri İncil Kütüphaneler ™ www.DigitalBibleSociety.org ek kopyalarını sipariş edebilirsiniz ve güncelleştirmeleri almak için nerede. <çeşitli boyutlarda mevcuttur br>

DVD - İncil Kütüphane
USB veya Micro SD-4GB - İncil Kütüphane
USB veya Micro SD-den 32GB 8 kadar - Kilise Kütüphane

Türk Hazineleri hediye olarak dağıtmak için ücretsizdir. Bu Dijital Bible Society 'nin yazılı izni olmadan internette, satılan değişmiş, ilave ya da tamamen veya kısmen asılamaz. Türk Hazineleri Dijital Bible Society tarafından telif hakkı © her türlü hakları saklıdır.

Talimatlar:

Türk Hazineleri Kütüphaneler ortam türleri ve çeşitli boyutları mevcuttur ve çeşitli cihazlara kullanılabilir. Bir Micro-SD çip, flaş sürücü, DVD veya sabit disk kullanıyorsanız, bu medya, bilgisayarlar, tabletler, elini tuttum projektörler ve cep telefonları gibi cihazların giderek artan sayıda uyumlu olduğunu göreceksiniz. Bilgisayar dünyasında değişim çok hızlı ilerleyen bu yana, bu ortam her cihaz ve her uygulama çalışacak garanti edemeyiz. Ama cihazlar sadece ses veya video oynayabilir için uygulamalarına hızlı ve kolay erişim için dosya dizin sistemi oluşturduk.
Dijital Bible Society ( www.DigitalBibleSociety.org sitemizde zaman zaman tekrar kontrol, bu yüzden lütfen, mümkün olduğu kadar, geniş uyumluluk sürdürmeye kararlıdır ) Türk Treasures güncellemeleri için.
sadece medya dosyaları bakmak için cihazları kullanmak ve kök klasöründe burada bulunan index.html tıklayın Türk Hazineleri kullanmak için
. Ayrıca doğrudan bu klasöre ve açık kaynakları dizinleri açabilirsiniz. Bu tür sonuçları bilgisayarınızdaki ayarları ve yazılım bağlı olarak değişir.
Önemle (veya kurulum) kullanmak tavsiye
ya PC için Safari veya Mozilla Firefox, Mac veya Linux. Mp3 cihazları, tablet veya cep projektörleri ile Türk Hazineleri kullanmak isterseniz, size Birimi SD çip versiyonları kullanmanızı öneririz. Biz kütüphanelerin dosya yapısı hızlı bir şekilde çok temel sistemleri ile cihazlar için veri dosyaları görüntülemek için oluşturun. Tarayıcınız veya işletim sistemi zorluk dizinimize gösteren var olmalıdır, sadece, Windows Explorer (PC), Dosya Yöneticisi (Android) veya Finder (Mac) gibi bir dosya yöneticisi ile dosya klasörleri "keşfetmek".

bilgisayarınızdaki bir klasöre tüm proje kopyalama ve bu klasörden başlangıç ​​sayfası çalıştırarak çok daha iyi sonuçlar bulabilirsiniz. Herhangi bir PDF veya ePub dosyalarını paylaşmak için kullanımı için ePub kitap okuyucu üzerinden kopyalanabilir. Mp3 ses, hareket dinlemek gibi yanınızda müzik çalarlar üzerine kopyalanabilir.

Bu ürünler bilerek yazılım yüklemeden tarayıcılarda doğrudan çalıştırmak için yaratılmıştır. Optimal kullanımı için, ancak, indirme ve Firefox (ePub Reader, Adobe Flash, Adobe Acrobat, ve QuickTime.)

Bu Plug-In yüklemek

Geribildirim

yorumlarınızı, düzeltmeleri ve önerilerinizi bekliyoruz. Ve biz tercüme malzemeleri doğru ve anlaşılabilir olduğunu sigortalanması için yardımınıza hoş geldiniz. Eğer Türk Hazineleri bakım, büyüme, çeviri ve ilerleme yardımcı olmak isterseniz, size www.DigitalBibleSociety.org de web sitemizden bize davet .